Спостерігаючи за подіями, що розгортаються на спортивних аренах, ми найчастіше помічаємо атлетичні дані спортсменів і злагоджену командну гру. Як правило, поза нашою увагою залишається одна з найважливіших складових спортивних перемог - покриття для підлоги, а точніше, матеріали, з яких вони виготовляються.
Наа стаття буде присвячена підлоговим матеріалами, які використовуються для спортивних майданчиків в критих аренах. Як правило, подібні приміщення носять універсальний характер. У них можуть проходити тренування і змагання з баскетболу, волейболу, тенісу, міні-футболу, гандболу, фітнесу, бадмінтону та інших видів спорту.

Параметри спортивних покриттів


У всіх спортивних комплексах, призначених для проведення змагань високого рівня, в першу чергу сертифікацію проходять саме покриття для підлоги. Сертифікат якості видається міжнародними спортивними організаціями, при яких існують технічні комітети, які контролюють відповідність встановленим нормам. Покриття для підлоги, призначені для професійних занять спортом, повинні відповідати вимогам міжнародних спортивних організацій, а також національним і міжнародним стандартам. При оцінці якості фахівці в першу чергу звертають увагу на ряд параметрів, що відрізняють спортивні покриття для підлоги від побутових. Амортизація, зісковзування, висока енерговіддача, високий ступінь звукоізоляції, зносостійкість, здатність витримувати будь-який вид спортивного взуття і зменшувати навантаження на суглоби, травмобезпечна, рівна поверхня, опірність вдавленню, високий ступінь ударного поглинання і світловідображення - ось основні вимоги до якості спортивних підлогових покриттів. Також велика увага приділяється таким не менш важливим характеристикам, як міцність, пружність, відскік м'яча, тертя. В Україні все більшого поширення набувають стандарти, розроблені в європейських країнах (DIN 18032, Таблиця 1), а також прийняті Європейським Союзом. 1 січня 2007 року, в зв'язку з необхідністю єдиного підходу до вимог для спортивних підлогових покриттів, був прийнятий загальний стандарт EN 14904. Завдяки уніфікації вимог, наприклад, ударопоглинання або відскік м'яча сьогодні повинні бути однаковими на баскетбольних аренах як в Німеччині, так і в Україна. EN 14904 включає в себе норми, що визначають рівень амортизації, енергетики погашення і змінного коефіцієнта, які безпосередньо впливають на здоров'я спортсменів.

                                  

Такі параметри, як відскік м'яча, відповідь на тиск прокатки, площинність і еластичність залежать від специфіки виду спорту. Тестуванню також підлягають такі функції, як клас пожежної безпеки та екологічні вимоги.

Розглянемо найбільш важливі параметри, за якими проводиться тест спортивних підлог на відповідність EN 14904 (Таблиця 2).

Еластичність

Оцінюються абсорбуючі здібності спортивного статі. Даний тест є особливо актуальним для покриттів, призначених для командних ігор з м'ячем. Поверхня підлоги повинна абсорбувати енергію достатню і необхідну, щоб врівноважити енергію руху і ударів. Еластичність спортивного статі впливає на попередження розтягнень у спортсменів.

Ударопоглинання

Оцінка за цим параметром показує, яка частина енергії удару від приземлення повертається в ноги і спину спортсмена.

Таблиця 1

 

Вимоги до спортивних підлог відповідно стандарту DIN 18032 (Німеччина)

Характеристики

Вимоги стандарта DIN 18032

Ударопоглинання

мін. 53%

Стандартна деформація

мін. 2,3 мм

Відскік м'яча

мін. 90%

Тертя

0,4—0,6

Тиск при прокаті

мін. 1500 Н

 

Деформація

В цьому випадку визначається рівень прогину статі при динамічному навантаженні. Результати тестування на ударопоглинання, деформацію і еластичність статі характеризують пружність спортивних підлог, що впливає як на рівень змагань, так і на можливість отримання спортсменами травм.

Відскік м'яча

Відскік м'яча впливає на динаміку гри, що є дуже важливою характеристикою для таких видів спорту, як баскетбол і теніс.

Тертя

Коефіцієнт тертя важливий в тих видах спорту, де спортсмени швидко рухаються і повинні мати можливість ковзати по поверхні підлоги. Коефіцієнт тертя повинен бути на рівні від 0,4 до 0,6. Більш високі показники є причиною розтягувань і інших травм, отриманих спортсменами під час гри.

Тиск при прокатці

Цей тест демонструє можливість статі витримувати високі навантаження. Наприклад, від пересувних трибун.

Таблиця 2

Вимоги до спортивних підлог відповідно до стандарту EN 14904

Вимоги безпеки

Стандарти

Параметри

Тертя / ковзання

EN 13038-4

80-110

Ударопоглинання

EN 14808

> 25%

Вертикальна деформація

EN 14809

< 5 мм

Вертикальний відскік м'яча

EN 12235

> 90%

Опір при прокатці

EN 1569

< 1 500 N / < 0,5 мм

Опір зносу

EN ISO 5470-1

< 1 G / 80 MG

Опір займанню

EN 13501-1

 

Дзеркальне відображення

EN 13745

< 30% или 45%

Стійкість до відступами

EN 1516

< 0,5 мм

Стійкість до тиску

EN 1517

< 0,5 мм

Види і застосування спортивних покриттів

Для критих спортивних арен фахівці виділяють наступні види покриттів:
• спортивні покриття з натурального дерева (паркетна дошка і збірні модулі);
• наливні або поліуретанові підлоги;
• рулонні ПВХ-покриття;
• гумові покриття (поставляються в рулонах і в плитці);
• натуральний лінолеум.
Паркетна дошка використовується в якості підлогового покриття в приміщеннях, побудованих для таких видів спорту, як баскетбол, волейбол, аеробіка і спортивні танці. Рулонні ПВХ-покриття і натуральний лінолеум призначені для занять тенісом, волейболом, гандболом, баскетболом, аеробікою і важкою атлетикою. Найчастіше такі покриття можна зустріти в тренажерних і фітнес-залах. Гумові рулонні покриття можна зустріти на бігових доріжках, тенісних кортах і в універсальних спортивних залах.

Спортивний паркет

Звичайно ж, в престижних залах використовують паркет, який, крім того, що має високі показники, необхідними для професійних занять спортом, екологічний і має підвищену зносостійкість. При професійному укладанню і правильній експлуатації термін служби спортивного паркету може досягати 25 років. Під правильною експлуатацією ми маємо на увазі відсутність перепадів температур і підтримання рекомендованого рівня вологості в спортивній споруді.

Найчастіше для виготовлення спортивного паркету використовують такі породи дерева: дуб, клен, бук. Зазвичай вибір падає на світлі породи дерева, що дозволяє зробити розмітку на паркеті більш помітною.

Еластичність спортивного статі залежить як від використовуваних матеріалів, так і від конструкції, яка разом з верхнім покриттям утворює систему спортивного статі. Ринок пропонує різні системи, але найбільш популярною є структура, в якій підставу з березової фанери встановлено на амортизаційні гумові ніжки. Робоча частина спортивного підлоги виконується з паркетної дошки. Еластичні амортизатори використовуються для додання покриттю певних властивостей. Оскільки кожен компонент амортизаторів може бути виконаний з різною щільністю, вибирається потрібний ефект дії системи шляхом вказівки на установку компонентів тієї чи іншої еластичності.

 

Інший варіант, коли дерев'яна підлога встановлюється на лаги, які, в свою чергу, підтримуються гумовими ніжками або смужками. Еластична конструкція цієї системи має ефект поглинання ударних навантажень, зниження втоми, що робить її ідеальним варіантом для активних видів спорту. З метою додавання міцності і стабільності поверх дерев'яних лагів вкладається фанера товщиною 12 мм або ДСП товщиною 10 мм.
Як правило, кожна дерев'яна плашка покривається спеціальним лаком і піддається температурному впливу, при якому поверхня гартується і набуває підвищену міцність. Паркет стає зносостійким і довговічним.

І найменш вибагливий варіант установки спортивного підлоги з паркетної дошки - безпосередньо на стяжку. Як правило, така підлога забезпечується амортизаційними смугами зі зворотного боку дошки. Всякий раз, коли спортивний підлогу укладається поверх цементної стяжки підлоги (або на лаги), як проміжна ланка використовують влагоотталківающую плівку. Розширення і стиснення деревини по ширині поглинаються за допомогою необхідних компенсаторів.

Наливні або поліуретанові спортивні підлоги - це безшовне еластичне синтетичне покриття, розроблене спеціально для ігрових видів спорту, фітнесу та спортивні танців. Цей вид покриттів має високу безпекою і комфортом. Пружність гумової основи захищає спортсменів від пошкоджень і втоми, від такого статі легко відскакує м'яч, встановлюється оптимальний баланс між тертям і ковзанням. Наливні та поліуретанові підлоги мають високу зносостійкість, антибликовой, не мають запаху, не вимагають спеціального догляду і представлені в широкій палітрі кольорів.

Вимоги до спортивних наливних підлог

Одна з обов'язкових складових спортивного покриття - амортизаційний шар. Від такої поверхні легко відскакує м'яч і легше переноситься падіння. Покриття для підлоги спортивного призначення повинне витримувати великі деформаційні навантаження, які виникають при бігу і стрибках. До складу полімерних підлог в спортзалах і на стадіонах додається прогумована крихта, що підвищує еластичність і довговічність матеріалу. Іноді наливні підлоги збагачують особливими полімерами, що дозволяють експлуатувати підлогу в різних умовах.

Особливості монтажу наливних спортивних покриттів

Укладання полімерних підлог завжди безпосередньо пов'язане з умовами їх експлуатації. Монтаж проходить в два етапи. Спочатку укладається рулонне покриття, яке потім закріплюється фінішним полімерним шаром. Незважаючи на те, що результат застосування такої технології виглядає громіздко, вона визнана найефективнішою.
Поліуретанові полімери в складі наливних підлог роблять покриття довговічним - навіть при серйозних навантаженнях протягом довгого часу вони не вимагають заміни.

Спортивні ПВХ-покриття

Спортивна підлога з використанням рулонних ПВХ-покриттів можуть бути універсальними або створеними для певного виду спорту. ПВХ-покриття відповідають всім основним вимогам, що пред'являються до спортивних покриттів. Дані матеріали випускаються в рулонах шириною до 2 метрів. На українському ринку представлені різні кольори і фактури.
Структура спортивного ПВХ-покриття складається з верхнього шару текстурованого вінілу товщиною 1,5-2,5 мм і пружного спіненого ПВХ товщиною 4-10 мм, армованого сіткою зі скловолокна. Поверхня покриття захищається поліуретановим шаром, який перешкоджає передчасному стиранню та забрудненню покриттів. До складу ПВХ-покриттів зазвичай входять різні протигрибкові і антимікробні добавки.
Монтаж ПВХ-покриттів здійснюється з використанням спеціальних клеїв. Стики покриття зварюються за допомогою зварювального шнура і спеціального устаткування. Після цього спеціальними поліуретановими фарбами наноситься кольорова розмітка.

Вартість спортивних покриттів

Найпрестижніше і, відповідно, найдорожче покриття для спортивного залу - паркетна дошка або дерев'яні модульні покриття. Мінімальна вартість такого покриття в Україні - 70 євро за 1 м2, включаючи монтаж. Наливні підлоги обійдуться трохи дешевше, їх вартість з укладанням складе від 45 євро за 1 м2. І найдемократичніший і найдоступніший вид спортивних покриттів - ПВХ - обійдеться в 30 євро за 1 м2, включаючи укладання.


Текст: Віталій Близнюк
Журнал Floor